
Naziv projekta: AI STEM EDUKATORI
Nositelj projekta: INSTITUT ZA POPULARIZACIJU ZNANOSTI
Partneri: SVEUČILIŠTE ALGEBRA BERNAYS, INSTITUT RUĐER BOŠKOVIĆ, KRAPINSKO-ZAGORSKA ŽUPANIJA, OSNOVNA ŠKOLA RUGVICA, OSNOVNA ŠKOLA DONJA STUBICA, OSNOVNA ŠKOLA ČAVLE, OSNOVNA ŠKOLA IVANA CANKARA, ZAGREB, OSNOVNA ŠKOLA ŽUTI BRIJEG, ZAGREB I OSNOVNA ŠKOLA DVOR
Razdoblje provedbe projekta: u periodu od 12. ožujak 2025. do 12. ožujak 2028. godine.
Područje provedbe projekta: 10 županija na području RH
Ukupna vrijednost projekta: 292.404,90 EUR.
Iznos sufinanciran od strane Europske unije iz Europskog socijalnog fonda plus: 248.544,17 EUR
Iznos sufinanciran iz Državnog proračuna Republike Hrvatske: 43.860,73 EUR
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda plus i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske u sklopu poziva “Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za promociju STEM-a”
Ciljevi projekta AI STEM EDUKATORI, SF.2.4.06.04.0036.
Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva u promociji STEM-a među djecom i učenicima.
Unaprijediti kapacitet udruge Institut za popularizaciju znanosti za provedbu programa u području promocije STEM-a te suradnja s visokim učilištima i/ili znanstvenim institucijama i odgojno obrazovnim institucijama.
Provedba aktivnosti s ciljem promocije STEM-a među djecom i učenicima.
Projektni prijedlog ima pozitivan utjecaj koji doprinosi:
- Mjerama osiguravanja pristupačnosti za OSI – Pristupačnost aktivnosti za OSI osobito je važna za projekt. Planirane aktivnosti su praktične i odvijat će se na više lokacija te će biti lako dostupne svima. U suradnji s projektnim partnerima i školama, vodit će se računa o odgovarajućim mjestima održavanja (prizemlja, na otvorenom, bez prepreka, dostupnost rampi), infrastrukturi (didaktički materijali, toaleti) te pristupu pomagačima, u skladu s načelima Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom. U obrazovanju nastavnog kadra i prijenosu znanja i vještina na učenike, partneri će posebnu pažnju posvetiti međusobnom uvažavanju i poštovanju dostojanstva, osobne autonomije, izbora i neovisnosti, punom i učinkovitom sudjelovanju, jednakosti mogućnosti te između muškaraca i žena, kao i poštovanju razvojnih sposobnosti.
- Mjerama promicanja zelene tranzicije – Mjere zelene tranzicije jedan su od prioriteta prijavitelja i partnera te su zastupljene u svim predloženim aktivnostima. U tu svrhu, partneri i korisnici predloženog projekta poticat će učinkovitu i obnovljivu primjenu projektnih resursa i izbjegavanje nepotrebnog rasipanja, koristit će klasične i hibridne načine organiziranja i provođenja događanja. Primjenjivat će se načela zelene tranzicije u administrativnim poslovima i u radu s korisnicima i partnerima, što uključuje energetsku učinkovitost, recikliranje, nabavu materijala i sredstava za rad koji se mogu višekratno koristiti. Najvažnije od svega, projektni partneri svoju će opredijeljenost zelenoj tranziciji nastojati usaditi svakom djetetu i učeniku, koji će biti polaznici predloženih programa.
- Promicanje čuvanja okoliša – Projektni partneri čvrsto vjeruju da je očuvanje okoliša temelj naše budućnosti te u svom radu s korisnicima i partnerima uvijek zagovara očuvanje okoliša. S obzirom na obuhvat djece, učenika i partnera predloženog projekta, projekt će voditi računa o podizanju svijesti o očuvanju okoliša kod djece i učenika. Osim toga, projektni partneri u praktičnom će pogledu čuvati svoj okoliš, vodeći računa da nakon svih projektnih aktivnosti s djecom i učenicima prostori budu čisti i uredni, da se sav otpad razvrsta za recikliranje, da se energija ne troši nepotrebno te da se koriste ekološki prihvatljivi materijali i didaktika. Nadalje, neke projektne aktivnosti organizirat će se hibridno, čime će se pridonijeti očuvanju okoliša i smanjenju ugljičnog otiska. STEM edukacije također će pokazati kako su znanost i tehnologija u funkciji održivog razvoja i očuvanja našeg okoliša.
- Suzbijanje diskriminacije po svim osnovama – Projektni partneri gaje nultu stopu tolerancije za diskriminaciju. Projekt je usklađen s vrijednostima i pravima iz Povelje EU-a o temeljnim pravima. Prijavitelj i partneri do sada su proveli niz programa za različite skupine te svoje uspjehe mogu zahvaliti ekspertizi i predanosti, ali i stavu uključivosti. Prijavitelj već godinama surađuje s partnerima iz državnog, civilnog i privatnog sektora, s kojima promiče kulturu znanosti, zaštite okoliša i sigurnosti, te će i ovdje djeci prenositi poruke humanosti pod zajedničkim nazivnikom STEM-a, kao faktora povezivanja.
- Osiguranje ravnopravnosti žena i muškaraca i promicanje rodne ravnopravnosti – Projektni prijedlog usklađen je s načelima i pravima utkanima u Povelju EU-a o temeljnim pravima. Rodni stereotipi su korijen rodne neravnopravnosti koji utječu na sva područja društva. EU strategija “Unija ravnopravnosti: Strategija za rodnu ravnopravnost 2020.-2025.” ističe da rodna ravnopravnost odražava ono što jesmo. Stoga je jedna od osnovnih okosnica predložene akcije i svakog njezinog segmenta poštivanje i promocija rodne ravnopravnosti kao temeljne vrijednosti i temeljnog prava EU, a time i RH. U Godišnjem izvješću za 2023. pravobraniteljica za ravnopravnost spolova preporučila je raditi na prevenciji i suzbijanju rodnih stereotipa na svim odgojno-obrazovnim razinama i poticati postupnu promjenu podjele na dominantno „muška“ i „ženska“ područja obrazovanja. Kroz suvremene i participativne metode rada i izbor tema edukacija borit ćemo se protiv rodnih stereotipa te promovirati STEM kao područje koje ne poznaje podjele na “muška” ili “ženska“ područja.
- Mjera promicanja digitalne tranzicije – Europska komisija zalaže se za izgradnju Europe spremne za digitalno doba uz primjenu novih generacija digitalne tehnologije. Digitalna tranzicija pruža neslućene mogućnosti osobnog i društvenog razvoja, pri čemu smatramo da je to moguće jedino ako ne izgubimo iz vida središnju ulogu osobe. U predloženim aktivnostima, koje su prije svega usmjerene ka STEM-u, projektni partneri namjeravaju djecu i učenike te njihove učitelje i ostale dionike usmjeriti prema digitalnoj tranziciji, istovremeno se držeći načela humanosti, odgovornosti, ravnopravnosti, uključivost i nediskriminacije. Koristeći digitalne tehnologije i zajedno s djecom istražujući zanimljivost i primjenu STEM-a u učenju, obrazovanju i životu, projektni partneri će nastojati utkati ljudske vrijednosti u STEM i tako STEM učiniti oruđem za promicanje digitalnog okruženja za dobrobit sviju.
Kontakt osoba Marina Zlomislić, udruga.ipz@gmail.com, Kontakt broj (+385) 098 233 208
Sadržaj mrežne stranice isključiva je odgovornost Instituta za popularizaciju znanosti.